V spoločnosti HB Reavis si myslíme, že moderné pracovisko má byť zdravým prostredím, a podľa toho staviame všetky naše budovy. Na produktivitu totiž vplýva veľa faktorov – od psychickej pohody cez kvalitný vzduch a prirodzené svetlo až po dostatok zelene. Tieto princípy, ktoré využívame pri dizajne kancelárskych priestorov, platia aj doma. Presvedčte sa sami a posuňte svoju efektivitu pri práci z domu na vyšší level.
Nezašite sa pri práci z domu do najtmavšieho kúta. Prirodzené denné svetlo je dôležité pre ľudský biorytmus a čím viac sa ho na vaše domáce pracovisko dostane, tým lepšie. Môžete tak zvýšiť svoju produktivitu až o 10 %. Skúste presunúť svoj pracovný stôl k oknu. Budete prekvapení, ako výrazne to na ľudský organizmus vplýva.
Na dobré osvetlenie by ste nemali zabúdať ani v prípade, že máte pracovisko s minimom denného svetla alebo sa vám lepšie pracuje v noci. Slabé svetlo môže mať negatívny vplyv na vašu psychiku, ale aj na oči, ktoré sa musia oveľa viac namáhať.
Áno, pri občasnom home office môže každému dobre padnúť vybavovanie mailov z postele. No pri dlhodobej práci z domu, ktorá mnohých z nás momentálne čaká, je dôležité vymedziť si pracovný priestor. A to čo najprísnejšie.
Ak nemáte samostatnú pracovňu ani žiadne možnosti vytvoriť si fyzické ohraničenie pracoviska, mali by ste staviť aspoň na psychologické vymedzenie. Hlavne ak budete najbližšie týždne tráviť doma s ďalšími členmi domácnosti.
Skúste sa napríklad dohodnúť, že keď sedíte za svojím pracovným stolom, tak vás budú rušiť čo najmenej. Alebo si zaveďte pravidlo, že slúchadlá na hlave sú signál, že sa potrebujete sústrediť. Rôznym ľuďom vyhovujú rôzne pracovné podmienky, rozhodnite sa na základe toho, čo funguje vám.
V každom prípade by ste si mali určiť jasný pracovný režim a vysvetliť to aj deťom či partnerovi. Že ste doma neznamená, že máte dovolenku, a všetci sa to musia naučiť rešpektovať. V opačnom prípade z vašej práce doma zostane iba doma.
Pri dizajnovaní kancelárskych priestorov je dôležitá takzvaná biofília. Máme na mysli prirodzenú ľudskú radosť, ktorú cítime v obklopení živými organizmami.
Zelená farba evokuje pocit sviežosti, pokoja, dokáže dokonca zvýšiť sústredenie a znížiť stres. Ľudia, ktorí sú obklopení prirodzeným svetlom, výhľadom na zeleň, rastlinami, prírodnými materiálmi alebo akváriom, vedia svoju prácu urobiť o 15 % efektívnejšie.
Doma, samozrejme, nemusíte premaľovať steny (aj keď časom sa možno dostanete aj k týmto aktivitám, pretože okná už máme všetci dávno umyté 🙂 ). Nemusíte začať ani s akvaristikou. Vyskúšajte si pracovnú zónu jednoducho skrášliť rastlinami. Ak starostlivosť o rastliny nepatrí medzi vaše najsilnejšie stránky alebo ste alergik, presuňte si pracovisko tak, aby ste mali na zeleň aspoň výhľad.
Väčšine ľudí stačí na home office notebook, no pri dlhodobej práci z domu budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo. Displej počítača by mal byť na úrovni očí, aby vaša krčná chrbtica neplakala po niekoľkohodinovom sklonenom pohľade.
Klávesnicu si zároveň položte tak, aby ste mali predlaktia rovnobežne so zemou, a stoličku upravte tak, aby ste mali nohy pevne na zemi. Pravdepodobne budete pri takomto nastavení potrebovať externú klávesnicu a myš.
Overený tip: Ako podložka pod notebook vám poslúžia tie zaprášené encyklopédie, ktorých ste sa už niekoľko rokov nedotkli.
Častou prekážkou efektívnej práce z domu je práve pohodlie domova, ktoré nás navádza na činnosti, ktoré v práci bežne nerobíme. Zapnúť si pri obede seriál alebo si dať poobednú siestu môže byť príjemné, no treba sa naučiť dodržiavať pracovný rytmus aj doma.
Nemusíte pracovať od deviatej do piatej, ale snažte sa rozložiť svoje úlohy tak, aby sa vám pracovný čas nenatiahol na takmer celý deň. Možno sa aj vám stalo, že ste cez deň dávali prať bielizeň, rozhodli ste sa povysávať alebo umyť okná. Všetko len preto, aby ste nemuseli pracovať a sústrediť sa. Práca si však na vás počká. Odvrátenou stránkou práce z domu je fakt, že si vyžaduje prísnu sebadisciplínu.
Určite si preto konkrétny čas, dokedy chcete všetko stihnúť, a snažte sa túto rutinu dodržiavať. Pomôže vám to udržať si zdravú rovnováhu medzi prácou a ostatnými aktivitami a vylepšíte aj svoje vôľové vlastnosti.
Nezabudnite sa aspoň raz za hodinku postaviť od stola a robiť si pravidelné prestávky. Poprechádzajte sa po dome, otvorte si okno a pravidelne vetrajte. Čerstvý vzduch vám potom pomôže lepšie sa sústrediť.
Snažte sa zdravo stravovať, jesť veľa vitamínov a nezanedbávať ani svoju fyzickú kondíciu. Nemusíte cvičiť počas práce, ale skúste si zaviesť režim, pri ktorom budete mať každý deň aspoň nejaký pohyb. Na webe je množstvo videonávodov od jogy až po funkčný tréning, ktoré vám s tým pomôžu aj v domácich podmienkach.
Ak v provizórnych domácich podmienkach momentálne nemôžete uplatniť všetky spomínané rady, netrápte sa. Vyskúšajte najskôr tie, ktoré sú pre vás najmenšou záťažou, a sami uvidíte, že sa zlepší vaše pohodlie a efektívnosť pri práci z domu. Nezabudnite hlavne na dostatočné množstvo svetla, čerstvého vzduchu, prestávok a pravidelnej aktivity.