Nehrb sa! Aj vás rodičia takto pravidelne upozorňovali, keď ste boli malí? Ak ste si ich radu zobrali k srdcu, dnes môžete mať zdravší chrbát a menej bolesti. Špeciálne, ak v práci väčšinu času sedíte za počítačom.
Mnohí zamestnávatelia si jasne uvedomujú vplyv pracovného prostredia na zdravie a pohodu svojich zamestnancov. V kanceláriách na Nových Nivách sme svedkami toho, že moderné pracovisko už ponúka množstvo vychytávok, ktoré podporujú osobný rozvoj, znižujú stres a berú ohľad aj na vaše zdravie. Jednou zo základných vecí sú kancelárske stoličky, ktoré podliehajú prísnym kritériám. Profesionálne vybavenie kancelárie však museli mnohí nahradiť vlastným domovom. A tu môže nastať problém.
Začali vás bolievať kríže alebo hlava? Máte stuhnuté ramená a krčnú chrbticu? Neviete sa sústrediť, zle vám trávi alebo ste ospalý či podráždený? Príčinou môže byť vaša stolička a to, ako na nej sedíte.
Ak viac ako 75 % pracovného času trávite sedením, patríte k rizikovej skupine. Štatistiky vravia jasne: až 70 % ľudí so sedavým zamestnaním sa zvykne sťažovať na bolesti chrbta či rúk. A navyše, ak dlhodobo nesprávne sedíte, môžu sa zdravotné následky s vami ťahať celý život. Či už pracujete z domu alebo z kancelárie, na tieto rady by ste mali pamätať, ak sa chcete naozaj pohodlne usadiť.
Taburetka či stará rozvŕzganá stolička sú vhodné tak na vyloženie nôh a nie na celodennú prácu. Kvalitná stolička je prevenciou pred bolesťami chrbta. A je to často lacnejšie riešenie, ako behať po rehabilitáciách, masážach či lekároch. Zaobstarajte si takú, ktorú viete prispôsobiť svojej výške. Keď si na ňu sadnete, chodidlá by ste mali mať celou plochou na zemi a kolená ohnuté v pravom uhle. V kancelárii je teda dobré zabudnúť na podpätky. Operadlo by malo byť pevné a nelietať zo strany na stranu, ideálne vysoké až po lopatky.
Neseďte na kraji stoličky alebo len na jednom boku, ale posaďte sa na celý zadok, aby ste boli čo najbližšie k operadlu. Dobrý nápad nie je ani prekladanie nôh či ich vytáčanie do strán, zaťažujete tak kĺby, svaly aj chrbát, hrozia vám i kŕčové žily. Najlepšia verzia je, ak máte nohy rovno. Na pravý uhol pamätajte aj pri rukách. Platí to isté ako pri kolenách, že by mali byť ohnuté v 90-stupňovom uhle. Predlaktia si vyložte na stôl alebo na opierky stoličky.
Ak sa vám hodiny pred počítačom postarali o stuhnutý krk alebo bolesť medzi lopatkami, tak je načase zamyslieť sa nad umiestnením monitora. Máte ho vo výške očí alebo naopak neustále skláňate hlavu? V tom prípade si pomôžte niekoľkými knihami a podložte monitor, aby ste sa mohli pozerať so vzpriamenou hlavou. Ak pracujete na laptope, je možné zohnať praktické stojany, ktoré vám tento problém vyriešia. Myslite sa aj svoj zrak, pri obrazovke by ste nemali sedieť príliš blízko ani príliš ďaleko. Najlepšie na vzdialenosť ruky, čiže približne 70 centimetrov. Ak máte veľký monitor, tak ešte viac.
Nové Nivy prinášajú novú generáciu pracovného prostredia. Technológie, dáta a nové pohľady na priestor, v ktorom trávime čas robia prácu v štvrti flexibilnou, efektívnou a príjemnou. Nové Nivy sú plnohodnotná mestská štvrť, ktorá funguje ako zohratý celok, a ktorej záleží na tom, aby sa v nej ľudia cítili dobre. K tomu prispievajú aj unikátne navrhnuté projekty ako Nivy Tower, Stanica Nivy, Twin City, či ďalšie projekty, ktoré na tomto území plánuje postaviť najväčší poskytovateľ pracovných priestorov HB Reavis.
V prípade, že celé dni sedíte s neprirodzene vykriveným zápästím, koledujete si o bolestivý problém, ktorý bude treba riešiť operáciou. Syndróm karpálneho tunela je už dnes dobre známy a rovnako aj spojitosť s prácou za počítačom. Našťastie, na trhu sú už dostupné aj vertikálne ergonomické myši alebo špeciálne podložky pod myš, vďaka ktorým sa vyhnite aj ďalším problém so zápästím. Takéto podložky viete zohnať aj ku klávesnici alebo k laptopu. Dobrou prevenciou sú tiež jednoduché cvičenia.
Ak chcete sedieť zdravo, tak dôležitú úlohu hrá aj to, čo máte na vašom pracovnom stole. Je tam množstvo pohádzaných vecí? Alebo tam máte poriadok a systém? Odporúčame rozdeliť pracovný stôl na tri zóny. Prvá je na dosah vášho zápästia. Mali by sa v nej nachádzať tie veci, ktoré sú nevyhnutné pre vašu prácu, čiže napríklad klávesnica a myš. Druhá zóna je na dĺžku paže, tam patria často používane predmety, ako napríklad poznámkový blok, perá, kalkulačka, telefón. To, čo, využívate iba občas, presuňte do tretej zóny, ktorá je pri monitore.
Hoci by ste mali aj najlepšie vybavenie, tak hodiny v tej istej polohe sa prejavia na vašom zdraví. Ak sa chcete vyhnúť bolestiam chrbta a stuhnutému svalstvu, je nevyhnutné polohu zmeniť aspoň raz za hodinu, ideálne aj častejšie. Pomôžu vám drobné cviky alebo naťahovanie, ktoré môžete spraviť aj priamo na stoličke. No ešte lepšie bude, ak vstanete od počítača a pôjdete si napríklad zobrať vodu alebo čaj. Ak máte viac času, zacvičte si aj jednoduché predklony alebo úklony, prípadne aj rotácie do strán, ktoré vám pomôžu pri uvoľnení chrbta.