Staňte sa s nami mikro záhradníkmi.🥦

Nepotrebujete záhradu a dokonca ani balkón. Naučte sa vypestovať si chutné bylinky doma.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
30. Marec 2021

Microgreens alebo mikrozelenina sú delikátne rastlinky a zelenina ktorá je špecifická tým, že sa od zasadenia nechá vyrásť iba na prvé klíčne lístky alebo prvé skutočné lístky a potom sa konzumuje. Najlepšie sa hodia do šalátov, smoothies, na chlieb či hotové uvarené jedlo. Tepelná úprava by ich totiž znehodnotila. Mikrorastlinky sú priam nabité živinami, antioxidantami, minerálmi a vitamínmi. Posilňujú imunitu a sú tiež skvelým prostriedkom na detoxikáciu organizmu. Rôzne štúdie dokázali, že mikrorastliny obsahujú niekoľkonásobne viac vitamínov a sú chuťovo výraznejšie ako ich dospelé verzie.

Zelenina a bylinky, ktoré sa hodia na mikro záhradníčenie sú: reďkovka, hrášok, kapusta, kaleráb, kel, brokolica, horčica, rukola, kapucínka, bazalka, koriander, kôpor, petržlen…  

Vypestovať si ich môžete veľmi jednoducho, ekologicky, rýchlo a v ktoromkoľvek ročnom období. Navyše nepotrebujete záhradu a dokonca ani balkón.

Čo budete potrebovať?

  • Kvetináč
  • Substrát
  • Semienka
  • Rozprašovač vody

Ako na to?

Dobrý substrát
Voľba dobrého média vám zaručí, že bylinky sa ľahšie zakorenia a porastú rýchlejšie. Hnojené substráty na dospelú zeleninu alebo kvetiny nie sú vhodné pretože majú nevhodné PH a sú prehnojené. Mikrozelenine sa v takýchto substrátoch veľmi nedarí. Preto odporúčame rašelinový substrát, ktorý je na pestovanie mikrozeleniny najvhodnejší.

Sadenie
Mikrozelenina sú malé rastlinky, takže nie je potrebné aby semienka mali medzi sebou veľké rozostupy.
Hustota sadenia sa jemne odlišuje v závislosti od druhu mikrozeleniny, ktorú chceme dopestovať. Druhy ktoré rastú pomaly sa sadia na redšie. K takým sa radí napríklad medovka, bazalka, koriander alebo petržlen.

Naplňte kvetináč prekypreným substrátom a zem zarovnajte. Polejte vodou, aby sa substrát napil a následne vysejte semienka na povrch. Postriekajte ich vodou, tým sa aktivujú. Prikryte kvetináč tak, aby mali semienka úplnú tmu. Môžete použiť ďalší kvetináč, mokrú utierku, tanier alebo tvrdý papier.

Klíčenie
Klíčenie trvá približne 4 dni a prebieha najlepšie vo vlhkom prostredí, v tme a teple. Nedávajte ich však na miesta kde je prílišné teplo ako sú radiátory alebo iné výhrevné telesá. Mohli by preschnúť a nevyklíčiť. Uistite sa, že semienka sú počas klíčenia stále vlhké. Každý deň ich poprášte vodou. Pozor, vlhké neznamená mokré. Keď semená premočíte, môžu sa utopiť alebo znehodnotiť.

Niektoré druhy mikrozeleniny pri klíčení vyháňajú tzv. „vzdušné korene“, ktoré vám môžu pripomínať pleseň. Robia to napríklad reďkovky, horčica, brokolica či rukola. Vzdušné korene sú prirodzené a neškodné.

Svetlo a voda
Po 3-4 dňoch v tme, keď majú rastlinky 1-2 cm na výšku, môžete ich odokryť a ponechať na svetle.
Umiestnite ich na slnečné miesto. Priame silné slnko by ich však mohlo spáliť.

Druhy, čo dlho rastú potrebujú aj 7-10 dní v tme.

Bylinky najlepšie polievať pod koreň a nie na listy. Polievajte podľa potreby. Udržujte ich vlhké a nie premočené.
 
Prvú úrodu môžete zberať už o 10 až 14 dní pri rastlinách ako reďkovka, horčica, kapusta, brokolica, kaleráb, hrach, slnečnica a kel. Medovka, bazalka, koriander, petržlen dorastajú 2 až 4 týždne.


Dobre vedieť

Používajte len semienka určené na pestovanie mikrozeleniny, nie tie, ktoré kúpite v bežných záhradkárskych potrebách. Môžu byť chemicky ošetrené a navyše sa môžu líšiť odrody. Napríklad zo semienok na mikro reďkovku nikdy nedopestujete hľuzy.

Na zalievanie mikrobyliniek používajte odstátu vodu.

K pestovaniu nepotrebujete žiadne hnojivo ani ochranu proti škodcom.

Zostrihnuté výhonky už nedorastajú znova.