A pretože Nové Nivy nie sú len skvelým miestom pre prácu a život, ale predovšetkým priestorom, kde vznikajú výnimočné prepojenia, aj tento rok vám prinášame pohľad do príbehov úspešných žien Nových Nív, v ktorých nám prezradili, ktorá je inšpiráciou práve pre ne.
Na svete je nepochybne mnoho žien, ktoré si zaslúžia obdiv vďaka svojej práci, prístupu, kreativite a biznisovému zmýšľaniu. Každá z nich svojim príbehom dokáže inšpirovať v niečom inom. Ja som aktuálne ponorená v poľno a farmárskom svete a tam pre mňa rozhodne žiari žena, ktorá ma neprestáva každý deň prekvapovať svojou húževnatosťou, odhodlaním a vytrvalosťou.
Je to Lucia Gallová, ktorá so svojim partnerom za pár mesiacov dokázali pretvoriť kus nevyužívaného poľa na parádnu farmu – Vegget microfarm. Svojim entuziazmom dokázali okolo seba vytvoriť komunitu dobrovoľníkov, pestujú organicky, prinášajú netradičné pestré odrody rôznych plodín, tony vypestovanej úrody dokázali efektívne predať alebo spracovať. Popritom nezabudli na marketing a prepojenie s online svetom.
Vytvárajú kreatívne farma programy a nové služby pre zákazníkov. Dokazujú, že farmárčenie je super, keď sa robí naozaj so srdcom, s kreativitou a inovatívnym prístupom. Neodradila ich sila slnečných lúčov, ani dážď, mráz, silný vietor (ktorý im zničil fóliovníky) či nálet rôznej chrobače a divej zvery. Čo oceňujem na Lucii najviac, že farmu dokáže budovať s bábätkom v náručí resp. v nosiči.
Je pre mňa ťažké vybrať jednu ženu. Mám totiž pocit, že posledné roky, počnúc zvolením pani prezidentky Zuzany Čaputovej, patria práve ženám. A to ma baví. Takouto silnou osobnosťou je pre mňa Danka Prekopová, ktorá stojí za optikou IOKO. Jej nasadenie, spôsob komunikácie značky a posúvanie hraníc v oblasti dizajnu okuliarov môže byť veľkou inšpiráciou pre mnohých.
Mojou inšpiráciou nie je žena z našej branže, a ani neobjavila polónium či rádium. V našom pracovnom prostredí IT biznisu – teda v segmente, kde je akýmsi stereotypom alebo doménou prevažne mužský svet – sa cení najmä orientácia na výkon, ciele a súťaživosť, čo sú typicky mužské vlastnosti, ktoré sú však pre väčšinu žien neprirodzené a vyčerpávajúce. Preto o to viac vnímam ako žena potrebu zachovať si srdce na pravom mieste, ostať vo svojej ženskej energii a autentickosti. Avšak nie takej tej prvoplánovej.
Audrey Hepburn vnímam ako symbol ženskosti, súzvuk láskavosti, miloty, pokory, ľudskosti i pracovitosti. Ikona nadčasovej elegancie a dámy v každej situácii. Možno si práve hovoríte, že to znie povrchne a málo cool? Nie, práve naopak. Bola múdra a odvážna žena, ktorá ovládala 6 jazykov a bojovala proti nacistom. Éterická, krásna, no krehká i silná. Audrey nemala ľahké detstvo, no napokon získala celosvetovú slávu a niekoľko filmových ocenení a nominácií. A keďže sama kedysi takmer umrela od hladu, posledné roky svojho života zasvätila humanitárnej práci pre UNICEF.
No a samozrejme najväčšou a reálnou inšpiráciou v mojom živote sú mi ľudia najbližší, ktorých nepoznám len z príbehov, ale osobne z každodenného života a jeho výziev, ako moja mamina.
Mám to šťastie, že som denne obklopená ženami, ktoré ma inšpirujú – či už je to doma, v Accace, medzi kamarátkami, kdekoľvek.
Od školských čias mi rezonujú mená ako Hannah Arendt, Michelle Obama, Coco Chanel či Sara Blakely. Každá z týchto žien bola a je skvelá a úspešná v niečom inom, jedno však pre mňa majú spoločné – odvahu, odhodlanie, chuť posúvať hranice a tak trochu kúsok rebélie v sebe, ktoré ich robia jedinečnými.
Osobne ma veľmi teší, že sa stretávame čoraz viac s príbehmi o odvážnych, úspešných a inšpiratívnych ženách a zoznam sa neustále rozširuje vo všetkých oblastiach vrátane biznisu, vedy, umenia, hudby, športu, politiky, filmového priemyslu a ďalších odvetví.
Som rada, že sa rovnako venuje pozornosť ženám ako z histórie, tak aj zo súčasného obdobia. V regáloch kníhkupectiev nájdeme viac kníh, ktoré nás edukujú o ženách, ktoré formovali naše dejiny, a netreba na nich zabúdať a takto ich heroické výkony zostávajú pre nás zvečnené a nie skryté a naďalej nás motivujú. Rada by som napríklad spomenula príbeh Ady Byron Lovelace, matematičky, ktorá vymyslela prvý počítačový program v histórii a vytvorila základ pre to, čo sa dnes volá informatika. Na jej počesť sa programovací jazyk NASA nazýva ADA.
Rada by som osobitne vyzdvihla ženy, ktoré ma v mojom okolí inšpirovali a stále inšpirujú. V prvom rade moju mamu, ktorá mi od malička vštepovala hodnoty ako sú sloboda a spravodlivosť. Moje dve sestry, s ktorými máme krásne vzťahy, pomáhame si a podporujeme sa, dokonca s mladšou sestrou Dominikou sme aj partnerky a kolegynky v podnikaní. Ženu, ktorá mi vždy dôverovala a tiež mi pomáhala odhaľovať, kto som, moja dlhoročná mentorka a priateľka Anka Sýkorová, bývalá prezidentka Mensy a JA Slovensko, ktorá osobne poznala T. Baťu mladšieho a dodnes spolu diskutujeme o dôležitých témach ako sú hodnoty v spoločnosti, udržateľné podnikanie, vzdelávanie mladých ľudí.
Takisto treba vyzdvihnúť skvelú prácu ďalších šikovných a múdrych žien, ako je naša pani prezidentka Zuzana Čaputová, Maťka Slabejová, Lucka Pašek, Lucka Macko, Lucka Šicko a mohla by som pokračovať ďalej. Keď pozeráme na zahraničie rada by som spomenula ženy, ktoré takisto menia status quo ako sú americká biologička a oceánografka Sylvia Earle, anglická primátologička a antropologička Jane Goodall, Ursula Gertrud von der Layen – prezidentka Európskej komisie, Marie-Louise Coleiro Preca – Good Will ambasádorka pre UNIDO a zároveň SmartHead advisorka, Jacinda Arden – premiérka Nového Zélandu, dánska premiérka Mette Frederiksenová a mnohé ďalšie, hrdinky dnešných čias nevynímajúc.