V seriáli Nivy na slovíčko vám prinášame pravidelné rozhovory s ľuďmi, ktorí žijú alebo pracujú na Nivách. Rozvoj štvrte sem prináša rozmanité príbehy, vďaka ktorým sa komunita nového centra Bratislavy postupne rozrastá. Prečítajte si prehľad podnetných myšlienok, ktoré v našich rozhovoroch odzneli.
„Jedna vlastnosť, ktorú by som pri umelej inteligencii zvýraznila je, že sa vie učiť. Napríklad, rozpoznanie dopravnej značky. Tá môže byť niekde umiestnená nakrivo, niekde je väčšia, no systém umelej inteligencie ju vie aj napriek tomu rozpoznať,“ hovorí zakladateľka a generálna riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT).
Držiteľka titulu IT Osobnosť roka 2016, ktorá v rokoch 2015 až 2020 zastávala pozíciu dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, nám v rozhovore okrem iného prezradila, ako nám môže umelá inteligencia uškodiť, ale aj naopak pomôcť v bežnom živote.
„Z našich štatistík vieme, že až 61 % našich zákazníkov má predispozíciu na vznik a rozvoj syndrómu karpálneho tunela,“ odkrýva štatistiku Michaela Šišková, zakladateľka biotechnologickej spoločnosti DNA ERA, v ktorej poskytujú množstvo informácií o vašom tele len na základe malej vzorky slín.
Genetička a zakladateľka DNA ERA v rozhovore ozrejmila, že vďaka výsledkom analýzy DNA sa okrem iného dozviete, aké sú vaše predispozície na ochorenia spojené so srdcom, nervovým systémom, krvou a podobne.
„NIVY Watch boli vyvinuté špeciálne pre firemných zákazníkov. Vďaka nim môže spoločnosť zinformatizovať zamestnancov. Príkladom sú predavači v maloobchode, skladníci v logistických firmách, pracovníci pri páse alebo v rámci výrobného závodu,“ vysvetľuje využitie inteligentných hodiniek vyvinuté spoločnosťou Resco Maroš Hajtáš.
Resco, softvérová spoločnosť, ktorá v súčasnosti sídli v Nivy Tower, pomenovala svoje unikátne smart hodinky podľa Nových Nív. Business developer manager Maroš Hajtáš nám porozprával, akými ďalšími funkcionalitami táto smart novinka disponuje.
„Primárnou úlohou zelených striech je zadržiavanie vody, ktorá vďaka nim neodtečie hneď do kanalizácie, a teda preč z krajiny. Časť sa vyparuje, čím sa ochladzuje a zvlhčuje okolie,“ opisuje ich fungovanie expert na zelené strechy Branislav Siklienka.
Branislav Siklienka, ktorý v roku 2020 založil Asociáciu pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru, nám v rozhovore prezradil aj to, ako mu zelená strecha v jeho príbytku pomáha regulovať teplotu a aké pozitíva má zeleň pre naše zdravie.
„Keď som našiel inzerát, všetko akoby do seba zapadlo. Je to prvé povojnové sídlisko v Bratislave, ale nemám pocit, že to reálne sídlisko aj je. Miesto vnímam ako pokojnú oázu v centre hlavného mesta,“ opisuje, ako vníma Nové Nivy Alan Prokop, architekt a hudobník žijúci na Nových Nivách.
Alan Prekop nám v rozhovore ozrejmil, ako využil svoje skúsenosti pri zariaďovaní a rekonštrukcii bytu tak, aby dosiahol, že byt sa každú hodinu mení podľa Slnka.
„Predtým som býval v Londýne. Práve tam sa často pretvárajú čisto industriálne časti na tie, kde je bohatý komunitný život. Vidím veľkú podobnosť aj s Novými Nivami, čo je sympatické,“ hodnotí štvrť Matúš Polakovič.
Matúš Polakovič, social media manager a aktuálne aj CMO Moneyhoon, nám v rozhovore prezradil, čím na neho Nové Nivy silne zapôsobili, a aj to, prečo túto štvrť považuje za „mesto v meste“.
Foto: Dominika Behúlová