Valéria Kočanová sa ako produktová dizajn manažérka na Nových Nivách venuje projektu Nového Apolla. Sprevádza ho takmer od počiatku, teda od úvodných ideí a čiar, a bude pri ňom, aj keď ho odovzdajú do užívania klientom. O tom, ako takýto projekt vzniká, a či máva problém sa ako žena na takejto technickej pozícii presadiť, nám prezradila v rozhovore.
Vieš nám priblížiť svoju náplň práce?
Ja som v podstate taká neustála križovatka medzi rôznymi inými profesiami či svetmi – cezo mňa sa ladia predstavy lízingových tímov a majiteľov, ktorí komunikujú svoje požiadavky a požiadavky klientov, ktoré potom pretavujem do konkrétnych zadaní pre projektantov.
Stavbarina sa zvykne vnímať skôr ako mužský svet. Vnímaš ty ako žena nejaký rozdiel v prístupe pri tvojej práci?
Povedala by som, že u nás je to aktuálne pol-na-pol. Máme rovnako žien ako mužov, takže nikdy som sa nad tým ani nezamýšľala. Ja sama som skôr technicky založená a lepšie sa mi orientuje vo svete faktov a čísiel. Pokiaľ mám teda partnera na druhej strane, ktorý sa tiež drží faktov, nevnímam žiadny rozdiel v tom, či je to muž alebo žena.
Čo je pre teba najväčšia výzva pri práci?
V podstate samotná náplň mojej práce. Teda skĺbiť požiadavky viacerých strán. Pendlujem medzi správou budov, rôznymi technickými špecialistami, lízingom a projektantmi a hľadám win-win riešenia pre všetky strany. Veľakrát sa to javí ako nemožné, ale nakoniec sa nám to vždy podarí a výsledkom je produkt, ktorý spĺňa potreby klienta, okolia, ako aj samotnej administratívy.
Na čo pri tvorení projektu kladiete najväčší dôraz?
Cieľom HB Reavis je stavať projekty, ktoré sú funkčné a vkusné zároveň, nestaviame nič sebestredné, reprezentujúce samé seba. Chceme prostredie predovšetkým dopĺňať, nie meniť za každú cenu, preto nám pri plánovaní a tvorbe projektov záleží najmä na koncovom užívateľovi a samozrejme susedoch projektu. Aby sa tu ľudia cítili jednoducho dobre a aj vďaka nám mali pocit, že sú súčasťou celej zóny na Nových Nivách. Môže to vyznieť ako klišé, ale naozaj vytvárame prostredie pre ľudí.
Nivy sa dynamicky menia, niektorí sú z toho nadšení, iní skôr skeptickí. Ako ty vnímaš rozvoj Nív?
Začali sme niečo, v čom verím budú ostatní aj naďalej pokračovať. Pochybnosti sú prirodzenou súčasťou rozvoja. Ľudia sa podľa mojej skúsenosti boja predovšetkým toho nového a našou úlohou je ich tou zmenou previesť čo najmenej bolestivo. Verím ale, že časom si tu naozaj každý nájde to svoje a bude sa mu na Nových Nivách žiť oveľa lepšie.
Nové Apollo sa už čoskoro stane vstupnou bránou do biznisovej štvrte Nové Nivy. Zelené átrium, eventové lobby, cyklohub a do poslednej skrutky premyslený komplex bude miestom podporujúcim efektivitu aj wellbeing zamestnancov.
Viac o tom, ako je Nové Apollo odpoveďou na výzvy práce budúcnosti, sa môžete dočítať aj na oficiálnej webstránke projektu.
V čom podľa teba spočívajú najsilnejšie stránky Nového Apolla?
Okrem samotnej architektúry a partera s pestrým retail zložením, by som to zhrnula do troch bodov – Multifunkčná lobby s veľkou rozlohou bude skvelým miestom na organizáciu aj väčších eventov, pri kreovaní myslíme preto zvlášť aj na akustiku či vzduchotechniku. Na ňu priamo nadväzuje otvorené átrium so zelenými zákutiami, kde bude dostatok priestoru pre foodtrucky či menšie stretnutia. A ako čerešničku na torte vnímam CykloHub. Cyklokaviareň na prízemí bude napojená na cyklozázemie, čiže aj bicykel si človek odloží na teréne a nie v podzemí, ako sme na to dnes zvyknutí. A to všetko s priamym napojením na cyklotrasy v zóne. Ak sa nájde kvalitný provider pre tento priestor, podporí to celú komunitu nielen v priľahlom okolí, ale povedala by som, že rovno v celom meste.
Na čo sa do budúcna najviac tešíš?
Samozrejme na otvorenie Nového Apolla. Pri projekte som od takmer úplného začiatku a už sa neviem dočkať veľkého finále, ale najmä ako si tento projekt budú noví nájomcovia užívať. Po rokoch neustáleho “prekresľovania” projektu to bude, verím, veľký pocit zadosťučinenia.