Produktívne biznisové prostredie, to nie je len pohodlná kancelária v dobrej lokalite alebo bohatá vybavenosť v susedstve. Aby sa firmám darilo posúvať hranice poznania, prichádzať s inovatívnymi nápadmi a vzájomne podporovať svoj rast, musia mať vytvorené podmienky, ktoré ľudí prirodzene motivujú k zdieľaniu informácií, diskusii a kreativite. A presne takéto podmienky nájdete na rozvíjajúcich sa Nových Nivách.
Všetky projekty v novom downtowne Bratislavy kladú dôraz na to, aby neboli len obyčajným priestorom, ale aby vytvárali priateľské “podhubie”, v ktorom si budú môcť ľudia zo začínajúcich startupov sadnúť za jeden stôl s tými z veľkých korporátov a tráviť spolu čas, odovzdávať si know-how a prirodzene sa stretávať pri rôznych eventoch a aktivitách.
Vďaka premyslenej koncepcii a využitiu inteligentných technológií tu hneď na hranici historického centra vzniká pracovný priestor novej generácie kombinujúci kvalitnú architektúru z pera londýnskych architektov a množstvo prelomových produktov a služieb. Od zdieľaných pracovných priestorov až po službu concierge či bike-sharing a spoločné verejné eventy, nová štvrť sa stáva miestom, ktoré je nielen produktívne, ale aj príjemné a kreatívne.
Nové Nivy už dnes koncentrujú významné spoločnosti a s nimi množstvo talentovaných ľudí, projektov a biznisov. Sídlia tu mladé kreatívne firmy ako Bigname, Exponea či Sygic, ale aj globálni giganti ako PwC Slovakia, Swiss Re či Yanfeng a vzniká tak mnohotvará biznisová komunita.
Spoznajte Nové Nivy lepšie a prečítajte si niečo viac o biznisoch, ktoré v zóne sídlia.
Sygic je jednou z najúspešnejších slovenských technologických firiem a po spoločnosti Google je v oblasti navigácií svetovou dvojkou.
Sídlo spoločnosti sa nachádza v komplexe Twin City a s rozlohou 2455 m2 zaberá takmer celé najvyššie podlažie bloku C. Kancelárie Sygicu si v súťaži Office roka vyslúžili dokopy tri ocenenia v kategóriách Zdravá kancelária, Smart kancelária a Hlasovanie verejnosti.
Sygic zamestnáva skoro dvesto ľudí, no napriek tomu si stále udržiava start-upového ducha. Firma si zakladá na uvoľnenej priateľskej atmosfére, takže zamestnanci nemajú predpísaný dresscode, do práce si môžu priniesť domáceho miláčika a k dispozícii majú okrem priestorov na prácu aj telocvičňu s rebrinami a fit loptami, herňu s veľkou šachovnicou, hudobný kútik či relax zónu s masážnymi kreslami. Okrem originálneho interiéru firemných priestorov zamestnanci môžu využívať aj priestrannú terasu o rozlohe 200 m2.
Na to, ako sa momentálne v Sygicu pracuje, sme sa pýtali aj mladej UX dizajnérky Mišky: „Doslova to tu dýcha. Pozitívne hodnotím to, že kancelária Sygicu nám poskytuje dostatok miesta na stretávanie sa, a hoci sa všade v okolí práve stavia, nemáme tu až taký hluk. Priestor je dostatočne štruktúrovaný a keď potrebujem, viem nájsť miesto na rýchle stretnutie s kolegami kedykoľvek. To je veľmi dôležité.“
Sygic bol založený v roku 2004 s víziou bezpečne navigovať všetkých ľudí na Zemi. Firmu zakladal vtedy len 25 ročný Michal Štencl. Už v roku 2006 sa zaradila do rebríčka Deloitte medzi 50 najrýchlejšie rastúcich spoločností v regióne stredná a východná Európa. V roku 2009 firma Sygic predstavila vôbec prvú GPS navigáciu pre iPhone a o niečo neskôr aj v poradí druhú pre operačný systém Android.
Aplikáciu od Sygicu dnes vo svete používa už viac ako dvesto miliónov užívateľov v dvesto krajinách sveta a je dostupná vo viac ako 40 rôznych jazykoch vrátane čínštiny, perzštiny či arabčiny.
Jedným z najpopulárnejších pracovných trendov súčasnosti je coworking, teda práca v zdieľanom priestore, kde nezávisle od seba pracujú ľudia z rôznych odvetví. Často po tejto možnosti siahajú freelanceri, ktorí nechcú pracovať z domu, startupy hľadajúce zázemie a kontakty alebo firmy, ktoré si nepotrpia na veľké kancelárske priestory.
Príkladom takéhoto fungovania je aj HubHub, medzinárodná coworkingová sieť, ktorá vznikla na Slovensku a dnes má pobočky v mestách ako Londýn, Praha, Varšava či Budapešť. Len na Nových Nivách prevádzkuje viac než 2300 m2 coworkingových priestorov a neustále do svojho portfólia pridáva nové svetové lokality.
To, že je HubHub v Bratislave atraktívnym priestorom pre inovatívne firmy, potvrdzuje aj fakt, že má členov so zvučnými menami ako Elevator Lab powered by Tatra banka, Fuergy, SimpleCell či Cellense.
Tieto spoločnosti sa v HubHub nezišli náhodou. Sú to rýchlorastúce startupy, ktoré pracujú s najmodernejšími technológiami súčasnosti. Napríklad Fuergy vyrába zariadenie na optimalizovanie spotreby energie, ktoré využíva technológiu blockchain. Spoločnosť SimpleCell je operátorom siete určenej pre internet vecí, SuperScale analytická firma, spolupracujúca so svetovými hernými firmami a Brackets by Triad, ktorý tu donedávna sídlil tiež, zase softvérová firma, ktorá sa špecializuje na prepájanie systémov. Elevator Lab by Tatra banka je akceleračný program podporujúci práve takýto typ spoločností. Keďže majú k sebe v mnohom blízko, spoločne dokážu nadviazať profesionálne partnerstvá a posúvať tak svoje vlastné projekty neustále vpred.
HubHub sa tiež podieľa na vzdelávacích projektoch ako Butterfly effect či Aj Ty v IT určených pre študentov a mladých profesionálov. V programe Butterfly effect si napríklad študenti počas 5 mesiacov prejdú celým procesom tvorby Android či iOS mobilnej aplikácie alebo online mobilnej hry od nápadu až po launch. Projekt je spoločnou iniciatívou HubHub, spoločností Sygic a Pixel Federation a neziskovej organizácie LEAF. Občianske združenie Aj Ty v IT si zas kladie za cieľ zvýšiť počet žien v IT sektore a to prostredníctvom osvety a workshopov, ktoré ich naučia základné či pokročilé programovacie zručnosti.
Vzniká tak rôznorodá komunita, ktorá sa navzájom inšpiruje a rozširuje obzory. Rôznorodosť HubHubu umocňuje aj otvorenosť komunity voči širšej verejnosti. Napríklad rôzne prednášky, eventy a workshopy si sem môžu prísť vychutnať aj ľudia, ktorí nie sú súčasťou coworkingu.
Súčasťou HubHub komunity je aj prvá namingová agentúra na Slovensku Bigname. Vznikla už v roku 2012 a ako uvádza webová stránka spoločnosti – cieľom agentúry je pomáhať klientom s komunikačnou identitou kombináciou unikátnych názvov s čistým a konzistentným vizuálnym jazykom.
Za nápadom založiť namingovú agentúru stojí Mirka Pastierová, ktorá ju aj riadi z pozície CEO a jej manžel Michal Pastier, ktorý vo firme zastáva pozíciu kreatívneho riaditeľa. Michal patrí k najoceňovanejším tvorcom reklamných kampaní v regióne, a je kreatívnym riaditeľom aj v spoločnostiach Exponea a Zaraguza.
Zaujímavosťou je, že Bigname nastavovala vizuálnu identitu aj pre coworking HubHub, ktorá je charakteristická zapamätateľným patternom vychádzajúceho z logotypu značky. Pri najbližšej návšteve HubHubu si tento vzor môžete všimnúť napríklad ako dekoratívny prvok interiéru.
Slovenská spoločnosť Exponea svoj produkt – pokročilý nástroj na dátovú analytiku – pôvodne vyvinula na objednávku pre Pixel Federation, no postupne ním prerazila na medzinárodnom trhu a zaradila sa medzi najrýchlejšie rastúce startupy na svete.
Svetový je nie len produkt, ale aj kultúra vo firme. Svojim zamestnancom ponúka napríklad možnosť vlastniť podiel na raste firmy cez opčný program alebo ich podporuje v založení vlastnej firmy. Perličkou je, že namiesto stravných lístkov investovali majitelia rovno do podielu v známej reštaurácii, takže obedy pre zamestnancov pripravuje rovno šefkuchár. Reštaurácia pre Exponeu pripravuje z času na čas aj také špeciality ako pštrosí burger či argentínsky steak.
Hypermoderná firma si pre svoje aktivity vybrala priestory na Nových Nivách hlavne kvôli požiadavkám na množstvo zelene, dobrú dostupnosť a inteligentné technológie šetrné k životnému prostrediu.
O tom, ako inovatívna lokalita prispela k rastu Exponey nám v rozhovore porozprával aj jej kreatívny riaditeľ Michal Pastier: „Keď sme začínali s Exponeou, publikovali sme niekoľko článkov o antikorporátnom prostredí, v ktorých sme využili fotografie s našich priestorov. Ľudia chcú pracovať v antikorporátnom prostredí, kde medzi firmami funguje network efekt,“ vysvetľuje, ako aj kancelária na Nových Nivách pomohla spraviť z malej firmičky jeden z najrýchlejšie rastúcich globálnych startupov. „Od prvých dní sme mohli vyzerať svetovo,“ dopĺňa.
Nejaká súčiastka od spoločnosti ON Semiconductor by sa určite našla aj vo vašej domácnosti. Pôvodom americká spoločnosť totiž vyrába súčiastky do domácich spotrebičov, telefónov, automobilov, výpočtovej techniky či vesmírneho programu a ročne ich vyrobí toľko, že keby ste ich poctivo naukladali vedľa seba, obtočili by ste nimi zemeguľu 5-krát.
Zamestnanci v Twin City sa v moderných priestoroch vývojového centra venujú výskumu v oblasti automobilového priemyslu a navrhovaniu čipov. Pracujú tu vysokokvalifikovaní pracovníci a absolventi prevažne zo slovenských univerzít a vysokých škôl s technickým zameraním.
Spoločnosť PwC Slovensko sídli v Twin City A, kde si prenajíma takmer 4 500 m2 kancelárskych plôch. Na Slovensku pracuje pre PwC 600 zamestnancov, pričom spoločnosť si zakladá na tom, aby pomer mužov a žien bol približne rovnaký. Momentálne je firma považovaná za jedného z najatraktívnejších zamestnávateľov na svete pre študentov ekonomických smerov. Zároveň podľa magazínu Working Mother patrí medzi najústretovejších zamestnávateľov pre pracujúce matky.
PwC Slovensko je v súčasnosti najväčšou poradenskou firmou na slovenskom, ale aj svetovom trhu. Pôsobí v 158 krajinách, v ktorých pracuje vyše 236 000 špecialistov na audit, dane a poradenstvo.
Úlohou agentúry Slovak Business Agency (SBA) je komplexná podpora začínajúcich či existujúcich podnikateľov, ale aj záujemcov o podnikanie. Práve za týmto účelom agentúra v priestoroch Twin City zriadila aj Národné Podnikateľské Centrum (NPC), ktoré slúži ako podnikateľský inkubátor.
Malí a strední podnikatelia tu pod jednou strechou môžu získať široké portfólio informácií, možnosti financovania, mentoring, ale aj kancelárske priestory v centre mesta či prístup na networkingové podujatia.
Swiss RE je druhým najväčším zaisťovateľom na svete a v Bratislave má druhú najväčšiu kanceláriu zo všetkých 26 krajín, kde pôsobí. Ako majoritný nájomca sídli vo väčšej časti budovy Twin City B a momentálne v tejto pobočke pracuje viac ako 1400 zamestnancov.
Kancelárske priestory sú navrhnuté tak, aby podporovali flexibilitu a poskytli veľkú variabilitu možností na prácu. Zamestnanci majú k dispozícii napríklad miestnosť na koncentrovanú prácu, kde je zakázané rozprávať sa a telefonovať, oddychovú a relaxačnú miestnosť alebo terasu na porady či prácu na čerstvom vzduchu.
Swiss Re kladie už od 70 rokov ako vôbec jedna z prvých firiem dôraz na ochranu životného prostredia, a preto dbá na to, aby kancelárie a každý jeden kus zariadenia mal najvyššie možné ekologické certifikáty.
Spoločnosť funguje už od roku 1863 a pomáhala postaviť sa na nohy ľuďom a firmám napríklad po tragédii Titanicu či zrútení Svetového obchodného centra.
Všeobecná úverová banka je na Slovensku druhou najväčšou bankou a zároveň jedinou univerzálnou bankou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb. Banka je členom talianskej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá vlastní drvivú väčšinu jej akcií.
Centrála banky sídli vo výškovej budove na križovatke Karadžičovej a Mlynských nív. Vyrástla v roku 1997 a meria 88 metrov. Okrem ústredia je po celom Slovensku pre 1,2 milióna klientov banky k dispozícii viac ako 200 obchodných miest a 11 hypotekárnych centier.
Atraktívnych spoločností, ktoré už dnes sídlia na Nových Nivách je samozrejme ešte oveľa viac. Mohli by sme menovať ďalšie špičkové firmy ako SAP, Accace, CRIF, Západoslovenská energetika, Smart Media Star, Bayer, Cetelem, Sféra, Merck Sharp & Dohme a ďalšie, ktoré sa do článku už nezmestili. Aj z nášho výberu je však jasný trend, ktorým sa bude najbližšie roky uberať spôsob, akým pracujeme: viac spolupráce, viac zdieľania informácií prostredníctvom spoločných eventov a v neposlednom rade aj menej anonymné pracovné prostredie.
K tomu všetkému je samozrejme potrebné, aby developeri pristupovali k svojim komerčným projektom nie ako ku kanceláriám, ale ku komplexnému pracovnému ekosystému. Len ak bude človek a jeho interakcia s pracovným prostredím na prvom mieste, bude sa môcť latka atraktivity, efektivity a profitability pracoviska posunúť o stupeň vyššie. A presne to je ambíciou Nových Nív, kde sa spája práca analytikov, architektov, dizajnérov a ďalších profesií, aby vytvorili to správne podhubie pre pracovné prostredie budúcnosti.