V našich domácnostiach a bytoch stále trávime množstvo času. Ako z pobytu v nich vyťažiť maximum a ako si ich spríjemniť či sfunkčniť? To všetko vám prezradí povolaním architekt Alan Prekop, ktorý je aj rezidentom štvrte.
V článku sa dozviete:
absolvoval Fakultu architektúry v Bratislave. Už počas štúdia praxoval v plusminus architects a u Martina Skočeka. Po škole pracoval päť rokov v štúdiu gutgut a momentálne sa venuje svojim vlastným projektom. Okrem architektúry funguje aj na slovenskej hudobnej scéne, spoluzaložil kapelu Purist a od roku 2017 je členom skupiny Bad Karma Boy. Ako hudobník má skúsenosti aj s navrhovaním eventov a pavilónov na festivaly.
Nivy – oáza v centre mesta
Alan už niekoľko rokov žije v bratislavskej štvrti Nové Nivy, konkrétne na sídlisku 500 bytov. Aj keď pochádza zo Starého mesta, lokalita sa mu páčila už dlhšie, pretože v nej niekoľko rokov pracoval a dennodenne tam tak trávil mnoho času. „Keď som našiel inzerát, všetko ako keby do seba zapadlo. Je to prvé povojnové sídlisko v Bratislave, ale nemám pocit, že to reálne sídlisko aj je. Miesto vnímam ako pokojnú oázu v centre hlavného mesta,” rozpráva Alan, ktorý to má z bytu naozaj blízko nielen do rodného Starého mesta, ale aj do práce. „Trvá mi to len jednu pesničku na bicykli, ktorý je mojím dopravným prostriedkom číslo 1,” pochvaľuje si dostupnosť lokality, ktorá si počas uplynulých rokov prešla mnohými zmenami.
Alan sa spočiatku obával, že jeho obľúbené miesta, ktoré má zažité aj pred výstavbou, zahltí prílišný pohyb ľudí. Strach bol ale zbytočný. Z hľadiska pohybu a rušnosti hodnotí rozmach štvrte vskutku pozitívne: „Mám skôr pocit, že sa naše centrum rozšírilo, je tu viac podnikov, štvrť sa nadýchla a ožila. Predtým to bol taký kraj centra a dnes môžeme povedať, že je už jeho súčasťou. Ľudia si sem nachádzajú cestu.”
Lokalita má podľa jeho slov dobrú dostupnosť služieb a najmä trhov s lokálnymi potravinami, čo je pre neho veľmi dôležitý faktor pre komfortné bývanie v meste. Čo by však zmenil je dopravná infraštruktúra a vedomie ľudí v Bratislave, ktorí až tak nemyslia na cyklistov.
Nové Nivy priniesli do štvrte vyše 900 parkovacích miest pre bicykle, nové cyklotrasy a množstvo zelene. Tieto riešenia robia z Nových Nív moderné centrum mesta, ktoré pozitívne vplýva na kvalitu života ľudí v ňom. Aj preto je zóna vyhľadávaným miesto pre prácu či trávenie voľného času alebo bývanie. Sme radi, že Nove Nivy prinášajú novú úroveň kvality života v meste.
Ako býva architekt?
Tak ako sa vyvíjala lokalita jeho domova, určitými zmenami prešiel aj jeho byt. A keďže je Alan architekt, poriadne sa s ním vyhral. „Byty na mojom sídlisku sú orientované na dve svetové strany, u mňa na západ a na východ. Chcel som tieto dve strany prepojiť, pretože denné svetlo je pre mňa pri bývaní mimoriadne dôležité. Tak som zmenil celú dispozíciu a vybúral priečky,” opisuje rekonštrukciu. Celý byt sa mu tak podarilo pretvoriť do jedného celku. Miestnosti oddeľujú len materiály, napríklad v dennej časti je podlaha a v spálni koberec. „Byt sa mení každú hodinu, presne tak, ako sa otáča Slnko. Aj keď tu bývam už niekoľko rokov, stále mám tento efekt veľmi rád a nikdy ma neprestáva baviť pozorovať ho.”
Alan uprednostňuje nielen ako obyvateľ svojho bytu, ale aj ako architekt otvorené priestory. Podľa jeho slov je na škodu vytvárať si v byte chodby a zákutia. „Nejde o to, aby bola spojená kuchyňa s obývačkou,” vysvetľuje. Skôr má na mysli, že prepojenosť a otvorenosť opticky zväčší byt. „Človek má pocit, že má jeho byt viac metrov štvorcových než je jeho reálna výmera,” konštatuje. Na druhej strane ale pripomína, že dobré bývanie je naozaj individuálna záležitosť.
Komfort žitia je aj komfort bývania
Každý človek či rodina má iné požiadavky na životný štýl a tomu treba prispôsobiť interiér. „Keď navrhujem byt, snažím sa ľudí lepšie spoznať, pretože každý má iné nároky na bývanie. Moja profesia je aj o tom, ako pomôcť ľuďom k ideálnemu životu,” vysvetľuje a zdôrazňuje, že okrem interiéru je určite potrebná aj dobrá lokalita a susedia. „Čo sa týka samotného bytu alebo domu, tak základom dobrého bývania je nájsť si v ňom niečo, na čo sa človek upne. V byte je dôležitá aj možnosť určitej variability,” dopĺňa Alan.
Na samotný komfort a kvalitu bývania sme začali klásť väčší dôraz až počas uplynulých dvoch rokov, keď sme vo svojich príbytkoch trávili oveľa viac času než je bežné. Ak sa chceme doma cítiť dobre, treba sa riadiť riadkami vyššie. „Pokiaľ doma trávime viac času, tu nepomôže nábytková alebo dispozičná zmena. Skôr ide o to, aby sme sa správali rovnako ako keby sme fungovali v normálnom živote, vonku mimo našich bytov,” vysvetľuje Alan s tým, že ak je nás doma viac, je to už viac otázka medziľudských vzťahov ako dizajnu. Vyhnúť sa neporiadku a pravidelne upratovať je základ zvýšeného pohodlia v domácnostiach.
To sa týka aj home officu, keďže z domu robí čoraz viac ľudí. Alan odporúča, aby sme si nevytvárali pracovne v spálni, pretože je to intímna zóna a odporúča pracovať z tých denných, či už je to kuchyňa, obývačka a podobne. „Záleží to od konkrétneho človeka a pracovných návykov. Ak chcú klienti odo mňa pracovňu alebo iné miesto na prácu, dávam ho zväčša k oknu alebo do spoločenskej časti domu. Ja som počas pandémie pracoval spoza jedálenského stola, niekto možno rád úraduje z gauča. Vždy keď som dokončil prácu, upratal som veci, aby som nemal pocit, že som ešte v robote,” radí, ako začleniť kanceláriu do bežného bývania. Aj keď Alan preferuje prepojené a otvorené interiéry, aj v takomto priestore sa dá dosiahnuť aspoň trošku súkromia. To je dôležité práve v dobe, keď sme viac doma. „Postaviť priečku neznamená betónovať múr, môže ísť len o drevenú alebo ľahkú, otvorenú konštrukciu. Intimita sa dá vytvoriť aj závesom,” opravuje častokrát mylné predstavy ľudí.
Dokonalosť nie, otvorená myseľ áno
Okrem dôrazu na otvorenosť sa momentálne Alan zameriava najmä na organiku. „Mám rád neforemné a dekonštruktívne tvary, keď nie je všetko dokonalé a hmota nemá pravidelný tvar. Práve tieto prvky dodajú priestoru akcent,” opisuje svoje kreatívne postupy. Dodáva, že má rád farebne zladené priestory a rád necháva vyniknúť prirodzenú farbu aj štruktúru materiálov. Mimochodom, oceľ je jeho obľúbený materiál, pretože je veľmi jemný, respektíve tenký a subtílny, aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať. „Napríklad, oceľová knižnica je v priestore oveľa masívnejšia než drevená a dodá miestnosti úplne iný ráz,” uvádza.
Pri otázke, na čo ľudia zabúdajú sa opäť vracia k otvorenosti, ale nie len tej priestorovej. „Veľa klientov sa bojí väčšieho zásahu. Aj keď si človek robí niečo sám, často zabúda na nekonvenčnosť. Veľa ľudí má totiž zaužívané stereotypy a boja sa vyjsť z vlastného tieňa. Je to skôr psychologická stránka veci, dôležitá je odvaha podstúpiť zmenu,” uzatvára Alan s tým, že architekti sa vždy snažia uskutočniť predstavy klientov v kombinácii s odbornými radami.
Aj dedina, aj mesto
A čo by si postavil Alan, keby bol architektom sám sebe a nemal by žiadne obmedzenia? „Určite by som zostal v meste, vo veľkom byte v centre s možnosťou úniku na vidiek. Vlastnými rukami by som si postavil malý domček alebo chatu niekde na Myjave alebo pri Vyšnej Boci. A ak by som mal uletieť ešte viac, tak by sa mi páčilo mať domček z prírodných materiálov niekde na západnom pobreží Portugalska. Páčia sa mi introvertné domy, ktorých dispozícia nie je situovaná von, ale do centra, akéhosi átria. To by sa mi páčilo!”
Nové Nivy je multifunkčná štvrť blízko centra Bratislavy, ktorá ponúka príležitosti na prácu, bývanie i oddych. Ide o architektonický zážitok, ktorý kombinuje rôzne prvky, najmä industriálne, aby tak štvrť nadviazala na historickú tradíciu tejto oblasti. Verejný priestor je tu povýšený na miesto, kde sa dá tráviť čas a žije to v ňom. Okrem toho poskytujú Nové Nivy platformu na rozvoj biznisu a mladých talentov, nakoľko tu pôsobí mnoho zaujímavých firiem.