Antikvár Martin: Na svojej práci mám najradšej pestrosť ľudí

Nivám by sa dalo dať veľa prívlastkov, pestrosť by zrejme bol ten najvýstižnejší. Nájdete tu moderné vedľa starého, pokoj aj ruch, globálne firmy aj malé prevádzky. Samozrejme, celú atmosféru vytvárajú ľudia. Našli sme preto niekoľko (ne)obyčajných z nich, ktorí tu žijú, pracujú alebo majú k tejto štvrti špeciálny vzťah, aby nám porozprávali o tom, čo robia a prečo to tu majú radi. Jedným z týchto ľudí je aj Martin, ktorého antikvariát rozhodne patrí medzi najpríjemnejšie miesta v okolí.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
7. Jún 2018

Hneď ako vstúpite do vnútra, ocitnete sa akoby v tuneli zo starých kníh. Len vo vstupnej chodbe ich je vraj okolo 8 000. Po pár krokoch narazíte na Martina Mikloša. S úsmevom víta každého zákazníka, ktorý vstúpi do jeho antikvariátu na Koceľovej 16. Kým sme sa rozprávali, spravil nám čaj.

Zaujímalo nás, odkiaľ sa knihy v antikvariáte berú. „Buď ich ľudia sami nosia na odkúpenie, prípadne ma zavolajú pozrieť sa na chaty, byty, povaly, do pivníc a garáží,“ vysvetľuje Martin. Častejšie však za knihami chodí on, je to vraj praktickejšie pre všetkých. V antikvariáte ich má už niekoľko desiatok tisíc, presný počet si ani sám netrúfa odhadnúť. K tomu treba pripočítať aj stovky platní. To všetko nazbieral za štyri roky.

Staré knihy majú svoje osobité čaro a každý správny knihomoľ miluje ich vôňu. V antikvariátoch sa dajú nájsť za pár centov. No často môžu mať omnoho vyššiu cenu než tie nové. „Niektoré mohli byť vydané v malom náklade alebo jednoducho už veľa exemplárov neostalo. Sú aj nové vydania, ktoré sú vďaka ilustráciám alebo kvalite úpravy hodnotnejšie než staré,“ dodal Martin.

V antikvariáte však môžete nakupovať knihy aj na metre. „Do jedného metra sa vojde zhruba 40 kníh, predávam ho za 20 eur, čo častokrát vyjde menej než 50 centov za kus,“ hovorí. Pokojne tak môžete nájsť desiatky rokov takmer neotvorené knihy, ktoré síce vychádzali aj v masových nákladoch, no sú stále dobré a dodnes sa dajú nájsť aj v bežných kníhkupectvách. „Knihy na metre nakupujú bežní zákazníci alebo aj umelci, ktorí si z nich spravia dekorácie do interiéru. Dúfam, že aj za mnou raz príde niekto, kto bude chcieť spraviť rovnaký tunel, aký majú v SNG,“ so smiechom dodal Martin.

Na otázku, čo má na svojej práci najradšej, bez váhania odpovedá: „Ľudí. Chodia sem všetky typy, od bezdomovcov až po sudcov,“ hovorí. Možno ich láka to čaro poriadku v neporiadku. Vyznať sa v tisíckach kníh je však dôležité. Matrin ich má tematicky zoradené, aby vedel zákazníkom pomôcť nájsť to, čo hľadajú. No stačí sa ho aj opýtať, či má konkrétny kus. „Asi mám fotografickú pamäť, väčšinou si pamätám, čo mi prešlo rukami. A ak aj nie, tak mi stačí vidieť napríklad obrázok z Googlu,“ uzavrel.